Eat Healthy On A Budget Ideas![]() Many people have this misconception that healthy eating means having to spend a lot of money on fresh, nutritious real organic foods. Totally not true! While the thought of preparing delicious, healthy meals on a limited budget seems challenging, this does not mean that you have to buy substandard ingredients all the time. With these simple tips below, you can prepare tasty meals for your family on a regular basis. Stop Buying Junk Food Just because a bag of Cheetos costs less than a bag of apples it doesn't mean that you should go for Cheetos. Sometimes people don't realize that the money they spend on junk food a.k.a. "food we can live without" could have been used to buy more nutritious foods. Challenge yourself and do your groceries without passing by the processed food aisles and you'll be surprised how much money you are going to save. Ditch carbonated drinks, candy bars, sugary cereals, potato chips and snack cakes and opt for healthier alternatives like rolled oats, plain yogurt, sugar snap peas and unsalted nuts. Buy Inexpensive Proteins Don't sulk if you can't afford to buy salmon or a nice cut of rib-eye steak all the time. Just reserve those for your birthday or anniversary. There are other good sources of protein out there that are less expensive and way healthier. Some of the best proteins you can buy that won't hurt your wallet include ground beef, canned tuna (choose hook and line caught tuna), ground turkey/chicken when on sale or find a local farmer and share a box with a friend. The thing is when you purchase pastured beef, pork, chicken etc. this is higher nutrient quality food and you will be surprised that less of these high-quality foods are really more. Meaning you will eat less, get better nutrition from the food, and save money along the way. For example -we purchased pastured chicken the other day. For 2 people this pastured chicken gave us 4-5 meals of delicious soup, 2 meals of breast chicken cutlet for dinner and 4 meals of the chicken leg for dinner and breakfast. So, the purchase price of that chicken was $36.00 and if we count all those 10 meals the cost of that chicken per meal was $3.60 per meal. And we also had fresh organic veggies with each meal as well. In total, we might be looking at around $6.00 per organic meal cooked at home. I go online and look at the price of a Big Mac Meal and it is $5.99 US dollars. What might the better choice be for your best healthy life? OK, so I understand that you might say that I have to have the $36.00 upfront and that is hard to do sometimes. Without a question. This is where the planning comes in. Decide and plan ahead. What is the highest quality of food choices you can make? And then do that. Think of your health and your food choices in the same way you take care of your car, your home, your expensive Smartphone, or Smart TV or name brand clothes. These are not investments. It is always best to invest in yourself. Practice taking small steps daily. The Planning - Stock Up on Nutritious Foods Which Are Wallet-Friendly Believe it or not, you can prepare gourmet-quality meals without the hefty price tag. There are thousands of recipes that you can find online that do not require you to spend a lot of money on. Make sure you always have items in your kitchen that are easy to cook and budget-friendly like fresh fruits and vegetables, brown/black rice, dry beans, lentils, pastured eggs, pastured meat and wild fish (remember the highest quality you can afford). Soups are a staple in almost everyone's kitchen because you can easily whip up a nice meal just by adding veggies and leftover meat. Watch out for promos and if you see any of your staple items go on sale, buy as much as you can afford. What secret have you found to eat healthy on a budget? Share your ideas in the comments below. Be sure to get in touch with us if we can help you. Subscribe to our newsletter here
0 Comments
Leave a Reply. |
Wendy BottrellWe have outsourced our lifestyle for way too long! Archives
September 2023
Categories |